لازک

لازک

در اعمال جراحی لازک و لیزیک از لیزر اکسیمر Excimer آرگان – فلوراید با طول موج 193 نانومتر استفاده می شود . این لیزر با شکستن پیوند بین اتم های کربن – کربن و کربن – ازت مولکول های استرومای قرنیه را تبخیر می نماید.

قبل از عمل با معاینه چشم و انجام توپوگرافی گالیله یا ارب اسکن و ابرومتری مقدار نزدیک بینی یا دور بینی و آستیگماتیم بیمار همچنین ضخامت و انحنای قرنیه و اعوجاج های چشم بطور دقیق اندازه گیری می شود و به همراه سایر ایندکسهای توپوگرافی و ابرومتری به دستگاه لیزر اکسیمر انتقال داده می شود و دستگاه لیزر با دقت بسیار زیاد مشکلات چشم بیمار را مداوا می کند بطوریکه پس از عمل دید بسیار خوب پیدا خواهد کرد.

حداقل سن 18 سال تمام، عدم تغییر نمره عینک بیش از نیم نمره در شش ماه گذشته،  حداقل ضخامت قرنیه 480 تا 500 میکرون و عکس گالیه، ارب اسکن و ابرومتری که نشان دهنده ایندکس های مناسب عمل باشد حداقل شرایط لازم برای انجام لیزیک یا لازک است.

نحوه انجام جراحی

در جراحی لازک ابتدا با قرار دادن الکل رقیق 20% به مدت 15 تا 20 ثانیه اپی تلیوم قرنیه بصورت یکپارچه منعقد می گردد، سپس با ابزاری بسیار ظریف بنام هاکی آنرا برداشته و پس از آن برای درمان نزدیک بینی ، آستیگماتیم یا دوربینی اشعه لیزر بر سطح قرنیه تابیده می شود.  لازک یک جراحی ایمن و معتبر و دارای تاییدیه سازمان FDAآمریکا میباشد.

لازک عمل جراحی سرپایی و کم تهاجمی است و با استفاده از چند قطره بیحسی چشمها بی حس میشوند.بعد از عمل داروهایی تجویز میشود که استفاده دقیق و مرتب آنها باعث تسریع روند بهبودی و جلوگیری از عفونت میشود. پس از لازک یا لیزیک  دید چشمهایتان تا چند روز تاری متوسط دارد که این حالت طبیعی است و بهبود پبدا میکند. به مدت یک هفته بعد از لازک باید در طول روز از عینک آفتابی محافظ که در کلینیک به شما داده میشود استفاده کنید. ممکن است بعد از جراحی لازک خشکی چشم  داشته باشید  و احساس سوزش و ناراحتی در چشم بکنید اینحالت موقتی است و بزودی با قطره اشک مصنوعی بهبود پیدا میکند.

الکل رقیق آنزیمها و فاکتور EGF   موجود در اپیتلیوم قرنیه را غیر فعال می نماید لذا پس از عمل قرنیه بیمار شفاف خواهد بود .در بیمارانی که قرنیه نازک یا نامنظم دارند، در افراد مبتلا به بیماری های غشاء پایه اپی تلیوم قرنیه و خراش عود کننده قرنیه و برای اصلاح ضعیفی و آستیگماتیسم و نامنظمی قرنیه بعد از پیوند قرنیه و RK، لازک بر لیزیک ارجحیت دارد.

لازک-چشم

روش های مختلفی برای عمل جراحی لازک و لیزیک وجود دارد که انتخاب صحیح ان متناسب با شرایاط چشم بیمار در نتیجه نهایی و کیفیت دید بعد از عمل بسیار موثر است .

روش wavefront مناسب بیمارانی است که علاوه بر آستیگماتیسم همراه با نزدیک بینی و یا استیگماتیسم همراه با دوربینی ، اعوجاج دید زیاد و یا آستیگماتیسم نامنظم دارند .

روش wavefront-optimize برای بیماران مبتلا به نزدیک بینی به همراه آستیگماتیسم منظم و یا دوربینی به همراه آستیگماتیسم منظم مناسب است .

روش Topo Base برای بیمارانی که بدلیل جراحی های قرنیه قبلی مثل پیوند قرنیه و RK اعوجاج چشمی زیاد دارند روش انتخابی است .

اگر بیمار مبتلا به حساسیت چشم، عفونت پلک ، بیماری های رماتیسمی مثل لوپوس و آرتریت روماتوئید و یا خشکی چشم باشد، ابتدا باید این بیماریها را بطور کامل کنترل و درمان نمود و پس از بهبودی کامل عمل لازک و لیزیک انجام شود .

لازک-چشم-2

اقدامات لازم قبل از لازک

افرادی که داروی قلبی آمیودارون و یا ایزوترتینیون استفاده می کنند باید مدتی قبل از عمل لازک و لیزیک مصرف این داروها را متوقف کنند.

در مبتلایان به تبخال چشمی در صورتیکه لک قرنیه وسیع و عمیق نباشد ، پس از کنترل و درمان کامل بیماری لازم است قبل از عمل مدت کوتاهی قرص آسیکلوویر 400 هر 6 ساعت مصرف نمایند.

نکاتی در رابطه با جراحی لازک

در بیماران مبتلا به قوز قرنیه و انواع دیگر اکتازی قرنیه، زونای چشمی، عوارض چشمی تیروئید و بیماری های پیشرفته بافت استرومای قرنیه انجام لیزیک و لازک ممنوع است.

قرنیه دارای شبکه عصبی گسترده و پیچیده ای است که تمرکز آن بیشتر در قسمت های جلوی استرومای قرنیه است. با انجام لازک و لیزیک اعصاب و حس قرنیه موقتا دچار کاهش می شود که این امر موجب کاهش ترشح اشک از غدد اشکی اصلی و فرعی شده و چشم بطور موقت دچار خشکی می شود ولی ظرف مدت چند هفته پس از عمل حس قرنیه بتدریج مشابه وضع قبل از عمل خود بازسازی می شود و خشکی چشم رفع می شود.

لیزیک

هزینه عمل لیزیک

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر بلالی، متخصص چشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 15 =